Zdravé pití

Stránky - web prodejny bez alkoholu a nápojů z celého světa. Nápoje bez alkoholu kupte přímo zde! 

Objednávejte ihned on-line! Vše bez alkoholu - moderní, rychlé, spolehlivé a vždy FREE 

Nealkoholické nápoje pro děti a dospělé. Nealko nápoje je online prodej nápojů přes eshop.
 
Mošty pro děti, šťávy pro dospělé, zdravé pití pro celou rodinu. Problematika pitného režimu by měla být mnohem jednodušší než například problematika stravy a obecně životosprávy, ale z nějakého důvodu tomu tak není. V ideálním případě by náš pitný režim měl být tvořen pouze čistou vodou. Nejsme však v ideálním světě a existuje pro mnohé až příliš mnoho lákadel: káva, alkohol, sladké limonády, …
 
Pitný režim je pak v tomto období obzvlášť důležitý (samozřejmě i v zimě!). Pokud si však zrovna teď nacvičíte co a jak pít v nejproblematičtějším období, co se týká pití, a budete se cítit dobře, budete zcela přirozeně stejný postup aplikovat i za jakéhokoliv ročního období nebo počasí. Základem totiž je si vytvořit návyk, pitný režim dodržovat bez výjimek a pak vás bude tělo poslouchat jak v „normálu“, tak při tréninku. Ale vracím se zpět k našemu dnešnímu tématu: co a jak pít v létě v těchto teplotách? Kolik stačí vody vypít, proč pijeme tak málo?
 
Určité zásady, které v článku představím, budou co možná nejjednodušší a co nejméně komplikované, i když si na sebe šiju trochu bič, protože jak všem ostatní, i pitný režim je značně individuální zejména kvůli několika faktorům. Naše tělo se skládá více než z 65% z vody a v podstatě všechno, co je kolem nás, obsahuje vodu také (ovoce a zelenina klidně přes 90%). Takže nejen při pití, ale také při jídle do sebe dostáváme vodu z nejrůznějších polévek, salátů, … Do následující pitného režimu však logicky vodu z jídel nepočítám, nepočítám do něj ani kávu, čaje a alkohol. Protože všechny tyto prvky působí močopudně, ve zkratce se toho, co vypijete, stejně bez užitku zbavíte. Poté další věc: na každý kilogram naší váhy také připadá určité doporučené množství vody a nikdy tudíž nemůže dojít k univerzálnímu návodu pro všechny, navíc proč na to vůbec jít tak komplikovaně.
 
Jak to tedy vyřešit? Jste-li žena, drobnější, trochu sportujete, máte sedavé zaměstnání, pravděpodobně vám budou stačit 2 litry vody denně. Jste-li naopak vyšší muž s podobnou životní linií, 3 litry nemusí být stále dost. Budeme se tedy pohybovat v rozmezí od 2 do 3 litrů vody na osobu a budeme se zabývat nějakým „ideálním“ běžcem hobíkem, který potřebuje minimálně 2,5 litru vody denně.
 
Ať je to však jak chce, pokud se denní teploty pohybují kolem 30 stupňů, opravdu v těch extrémních případech, vždy přidejte cca 1 litr vody navíc, než pijete normálně, a pokud sportujete, buď si zaběhejte brzo ráno, nebo naopak k večeru. To už je však jiné téma, vraťme se zpátky k pití.
 
Ideální pitný režim – „pitný plán“
Snídaně – 0,5 l čisté vody (2x obsah klasické sklenice, to je ideální případ). Zkuste zvláště v těchto dnech pít místo kávy / čaje pouze vodu. Pokud je vám špatně nebo se vám točí hlava cestou do práce, může to být právě z nedostatku vody a nikoliv nízkým tlakem, nedostatkem kofeinu a podobně, co si pod tím obvykle představujeme.
 
V době mezi snídaní a obědem – 0,5 l čisté vody.
 
Oběd – 0,25 l čisté vody nebo džusu. Nejenže doplníte tekutiny v potřebnou část dne, ale také se budete cítit míň hladoví – zhubnete. Dávejte si však pozor na to, abyste nepili příliš a jídlo příliš „nezapíjeli“, není to prioritou, prioritou je se na oběd najíst, vodu můžete nahradit džusem a podobně, nejlépe po jídle.
 
V době mezi obědem a koncem pracovní doby – 0,5 l. Pokud máte problém myslet na pitný režim, nebo se to nedaří, prostě si napusťte v práci džbán nebo láhev vody o přesném množství, které musíte vypít.
 
To už jsme před tréninkem na 1,75 litrech. Před klasických tréninkem, který trvá cca 45 minut, vypijte 0,25 l vody, ale ideálně už 15 – 20 minut před vyběhnutím. I když se dost potíte a trénujete opravdu tvrdě, nemusíte se bát, že budete mít vody nedostatek! Pili jste pravidelně v průběhu dne a tělo je na vše připravené – aby podalo kýžený výkon co možná nejhospodárněji.
 
Po tréninku až do večera pijte taky, opět v menším množství a s citem podle potřeby 0,5 – 1 l.
 
Celkově jsme na těch 2,5 – 3 litrech vody za celý den. Vidíte sami, že pitný režim by se vlastně nějak dramaticky měnit neměl, ať už sportujete nebo nikoliv (ale měli byste :-) ). Pokud však běháte delší náročnější běhy, cca více než hodinku, musíte při běhu také nějak pít. To bude předmětem dalšího článku.
 
Vždy je však lepší raději pít o trošku více, než méně a riskovat dehydrataci, při tréninku poznáte, že vám každé deci chybí. Při závodě to pocítíte ještě více, protože nestačí pít dobře pouze v ten konkrétní závodní den, ale nedostatek vody se projeví, pokud jste něco zanedbávali posledních sedm dní, spíše ještě déle, takže se vyplatí vytvořit si svůj vlastní návyk, podle množství vody, které Vám bude vyhovovat. A jak je to s dětma, jaké teploty má mít zdravé pití a co je pro naše děti nejvhodnější

 

Kontaktujte nás